Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.8.2018 0:00 - 18.8.2018 0:00

Mini Wonders

Unikátní výstava s podtitulem Česká hračka včera a dnes, na festivale Arts and Crafts v Jeruzalémě proběhne ve dnech 6-18.8.2018.

Výstava upozorňuje na fenomén české hračky, jehož příběh se začal psát na počátku 20. století a dnes je nadále intenzivně rozvíjen. Ve výběru exponátů se zaměřuje na výjimečné příklady aktuální domácí produkce s ohledem na jejich autorskou inovaci, originalitu a tradici. Představuje tvorbu současných autorů společně s moderními ikonami, které se zapsaly do dějin české kultury během posledních sta let a jsou dosud vyráběny. Nejstarší návrh na výstavě pochází z roku 1920, nejnovější vznikly v posledních letech.

6.-18.8.2018

Festival Arts and Crafts Festival, Sulton's Pool, Dror Aliel Street Jerusalem

 

Česká hračka se stala pojmem na mezinárodní úrovni. Mimořádný úspěch slavila na Světové výstavě v Bruselu v roce 1958, kde se pod expozici zaměřenou na dětský svět podepsal Jiří Trnka za spolupráce profesorů Viktora Fixla a Václava Kubáta. V novodobé historii vzbudila zájem o českou hračku retrospektiva Libuše Niklové, jež se pod názvem Plastique ludique (Radostný plast) uskutečnila v roce 2011 v pařížském Muzeu dekorativních umění. Na ni o rok později navázala přehlídka Století dítěte (Century of the Child: Growing by Design 1900-2000) s významnými zástupci českých hraček v newyorském Muzeu moderního umění.

Výstava Mini Wonders si klade za cíl upozornit na ukázky produkce právě těch firem (např. Merkur, Fatra, Detoa), které se vyznačují dlouholetou tradicí a řadí se k vyhlášeným výrobcům hraček, z nichž mnohé patří k oblíbeným předmětům již po mnoho generací dětí, a to nejen na domácí půdě, ale též v zahraničí. Mladá generace designérů a ilustrátorů dnes navazuje na tradici české (především dřevěné) hračky a zároveň přináší svěží závan nových myšlenek a řešení. Právě autorská hračka jim poskytuje volné rozvíjení fantazie bez předsudků a umožňuje překračování tvůrčích hranic, hravý výtvarný přístup i technologickou vynalézavost. Je nejvyšší čas, aby domácí firmy dokázaly využít jejich potenciál, podobně jako se to podařilo firmě Fatra v podobě kolekce navržené současnými designéry.

Všechny exponáty, ať už reedice původních designů z 20. století nebo současné návrhy, sklízí ohlas jak u dětí tak i dospělých, pro něž se stávají vyhledávanými dekoračními a sběratelskými objekty. Výstava představuje hračku jako symbol dětství, radosti a kreativity, na něž mají právo nejen malí ale i velcí. Hračky od narození probouzejí a rozvíjejí lidskou představivost, inteligenci a smyslové a motorické schopnosti. Ztělesňují malé divy světa, které umějí dělat zázraky.

 

Kurátorka výstavy: Tereza Bruthansová

Design instalace: Anna Kozová a Jerry Koza / Atelier SAD

Grafický design: Zuzana Lednická / Studio Najbrt

Manažer projektu: Sandra Karácsony

Pořadatel: Česká centra

Hlavní partner výstavy: Kazeto

Partner výstavy: Etna

 

Místo konání:
Arts and Crafts Festival, : Sulton's Pool, Dror Aliel Street, Jerusalem
Datum:

Od: 6.8.2018 0:00
Do: 18.8.2018 0:00

Organizátor:

České centrum

Datum: 17.7.2018 13:55:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala