Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.8.2017 18:00 - 20:00

Zkáza krásou

Sotva několik let oslňovala Lída Baarová filmové diváky svou krásou, než se nad ní začala stahovat mračna kvůli jejímu poměru s Goebbelsem. Herečka sebe samu ve vzpomínkách vidí jako oběť, ale film, přestože jí s vážností naslouchá, naznačuje, že tragika jejího osudu byla nejednoznačné povahy.


 

Není divu, že příběh Lídy Baarové, české filmové hvězdy, zaujal střihače Jakuba Hejnu a dokumentaristku Helenu Třeštíkovou, která v jedné z tematických linií své tvorby sleduje podoby konfliktu jednotlivce s dějinami. Osudným se v případě herečky, kterou úspěchy dovedly ve 30. letech do velkého filmového světa v Berlíně, stal její milostný poměr s Goebbelsem. Vrhl na ni temný stín, z něhož nevystoupila ani po smrti, znamenal zákaz hraní, poválečné věznění za kolaboraci a poté útěk do doživotního exilu. Také Zkáza krásou, stejně jako televizní dokument z poloviny 90. let, vychází z jejího vzpomínání, natočeného Helenou Třeštíkovou při návštěvě u ní v Salcburku, jenže tady je subjektivní perspektiva Baarové rozsáhle konfrontována s archivními zpravodajskými záběry a rovněž s četnými ukázkami z filmů, v nichž hrála. Obraz trpitelky tak zčásti překryje jiný, sebestředné hvězdě v něm zjevně chybí schopnost kritické sebereflexe a ještě v pozdním věku žije v zajetí klamných iluzí. (Zdena Škapová)

Helena Třeštíková (1949, Praha) patří od 80. let k nejvýznamnějším a nejplodnějším dokumentaristům. Ještě na FAMU, kterou absolvovala roku 1975, pro sebe objevila časosběrnou metodu natáčení, která se pro její tvorbu stala charakteristickou. Svým impozantním dílem, obsahujícím mj. řadu celovečerních dokumentů a televizních cyklů (Manželské etudyRenéKatkaForte a PianaČlověk a časPaměť 20. století), soustavně vytváří plastický obraz minulého století i aktuální současnosti. 

Jakub Hejna (1976, Praha) absolvoval střihovou skladbu na FAMU. Jako režisér debutoval oceněným celovečerním dokumentem o svém dědečkovi, světoznámém scénografovi Josefu Svobodovi, Divadlo Svoboda(2011), jako střihač spolupracoval na dokumentárních i hraných snímcích, mj. s V. Chytilovou, J. Rudolfovou a zejména s H. Třeštíkovou.

Režie:  Helena Třeštíková, Jakub Hejna
Scénář:  Helena Třeštíková
Kamera:  Jiří Chod, Martin Kubala, Jan Malíř, Jaromír Nekuda
Hudba: Tadeáš Věrčák
Střih:   Jakub Hejna
Produkce: Hana Třeštíková
Výroba:  Produkce Třeštíková
Koprodukce: Česká televize

Česká republika
2016, 90 min
Czech, Hebrew subtitles

Projekce v Cinematékách:

Tel Aviv 28.8.  18:00
Jeruzalém 27.8.  19:00
Haifa   5.9.  19:00
Herzliya   2.9. 18:00
Holon   4.9.  18:00

 


Místo konání:

Tel Aviv Cinematheque, Sprintzak 2

Datum:

28.8.2017 18:00 - 20:00

Organizátor:

České centrum

Datum: 15.8.2017 12:59:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala