Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.8.2017 19:00 - 21:00

Rodinný film

Jaké různé podoby může mít rodina? Odjezd rodičů na exotickou dovolenou je katalyzátorem událostí, které ovlivní hlavně jejich dvě dospívající děti, jimž se do Prahy z indonéských ostrovů přestanou ozývat. Černohumorné drama ironizuje „rodinné filmy“ a konstantně znejisťuje ve směru, jakým se bude ubírat.

Není rodinný film jako Rodinný film. Režisér slovinského původu a absolvent pražské FAMU Olmo Omerzu názvem svého snímku ironizuje žánr rodinné selanky a z mnoha stran zkoumá jednu dobře situovanou pražskou rodinku. Katalyzátorem událostí je odjezd rodičů na exotickou dovolenou. Vezmou si psa a doma nechají dvě dospívající děti, s nimiž komunikují, najednou se ale z indonéských ostrovů přestanou ozývat… Rodina se tak v Rodinném filmu v různých momentech znovu skládá, redefinuje a její příslušníci vlastně mění role. Unikavá je i samotná struktura černohumorného dramatu, která znejisťuje diváka v tom, jakého motivu se chytnout či z perspektivy jaké postavy bude děj posouván. A že tou postavou může být i pes. Rodinný film svou absencí klasického exponování událostí vlastně říká, že v životě se malé i velké věci dějí naprosto neočekávaně a že jen máloco můžeme skutečně ovlivnit. (Jan Škoda)

Olmo Omerzu (1984, Lublaň, Slovinsko) začínal jako člen vydavatelské rady komiksového časopisu Stripburger, s nímž spolupracoval na výstavách po celé Evropě. Svůj první krátký film Almir (1998) režíroval v produkci slovinské televize RTV. Velký úspěch zaznamenal jeho krátký hraný snímek Druhé dějství (2008), který oslovil poroty na festivalech po celé Evropě. V letech 2004 až 2011 byl studentem pražské FAMU, kam vstupoval ovlivněn tvorbou Jana Švankmajera či Věry Chytilové. Debutoval dramatem Příliš mladá noc (2012), které mělo premiéru v sekci Forum na Berlinale. Rodinný film po premiéře na festivalu v San Sebastiánu bodoval na mnoha festivalech, odvezl si například cenu za nejlepší umělecký přínos z Tokia.

Režie:  Olmo Omerzu
Scénář: Olmo Omerzu, Nebojša Pop-Tasić
Kamera: Lukáš Milota
Hudba: Šimon Holý 
Střih:   Jana Vlčková
Výtvarník:  Iva Němcová
Produkce: Jiří Konečný
Výroba: endorfilm
Koprodukce:  42film, Česká televize, Arsmedia, Rouge International, Punkchart films
Hrají: Karel Roden, Vanda Hybnerová, Daniel Kadlec, Jenovéfa Boková, Martin Pechlát, Eliška Křenková

 


Česká republika / Německo / Slovinsko / Francie / Slovenská republika
2015, 95 min
Česky s anglickými a hebrejskými titulky

Projekce v Cinematékách:

Tel Aviv 22.8.  19:00
Jeruzalém 28.8.  21:30
Haifa    1.9.  21:00
Herzliya 24.8.  20:30
Holon 25.8.  19:00


Místo konání:

Tel Aviv Cinematheque, Sprintzak 2

Datum:

22.8.2017 19:00 - 21:00

Organizátor:

České centrum

Datum: 15.8.2017 12:59:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala