Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.8.2017 19:00 - 21:00

Cesta ven

Žaneta touží po vzdělání pro svou malou dceru, po klidných prázdninách a po tom, aby její partner David neměl oči pro jiné. Některé věci si vyříkáte doma, ale s tím, že se na vás dívají skrz prsty, protože jste Romka, mnoho nenaděláte.

 

Mladá Romka Žaneta žije v paneláku s partnerem Davidem, jejich společným dítětem a svou mladší sestrou. Matka jí dávno zemřela, otec žije v nuzných podmínkách a ani sám nevěří tomu, že by po deseti letech ještě našel práci. To mladý pár pracovat chce, možnosti jsou ale stejně omezené jako myšlenkový obzor zaměstnanců všemožných úřadů. Civilně pojatý snímek nahlíží problematiku sociálního vyloučení bez idealizace či naopak zbytečné bulvárnosti, kterou nahrazuje četnými souvislostmi, jaké si stereotypně či rovnou rasisticky uvažující lidé neuvědomují. Do centra dění zasazuje silnou hrdinku, která se o sebe i své nejbližší dokáže postarat, nicméně nezáviděníhodná situace, v níž se nachází, jí staví další a další překážky. Nenásilný pohled na svízele protagonistů se vedle zachycení současné společenské situace dotýká i obecných otázek. Kde třeba začínají a končí hranice obyčejné lidské pomoci a solidarity? Cesta ven byla po šestnácti letech prvním českým filmem uvedeným v Cannes.

Petr Václav (1967, Praha) je považován za jednoho z nejtalentovanějších tvůrců české porevoluční kinematografie. Absolvoval katedru dokumentární tvorby na FAMU a už v době studií spolupracoval s kameramanem Štěpánem Kučerou. Z jeho studentských filmů dosáhl největšího věhlasu dokumentární snímek Paní Le Murie (1993), následně vytvořil dva filmy pro televizní cyklus Oko. Jeho celovečerní hraný debut Marian (1996) byl oceněn na MFF v Locarnu, na přehlídce v Rotterdamu byl zase uveden povídkový snímek Praha očima… (1999), na němž se podílel. Na různých festivalech byl promítán též jeho druhý celovečerní snímek Paralelní světy(2001), který vznikl ve francouzské koprodukci. Od roku 2003 žije ve Francii, kde mimo jiné natáčel dokumenty pro televizní kanál Arte. Vedle jiných nerealizovaných scénářů plánuje film o hudebním skladateli Josefu Myslivečkovi.

Režie:  Petr Václav
Scénář:  Petr Václav
Kamera:  Štěpán Kučera
Střih:   Florent Mangeot
Produkce: Macola, Miloš Lochman, Karel Chvojka
Výroba: moloko film
Koprodukce: Česká televize / Kateřina Ondřejková, Cinéma Defacto / Tom Dercourt, Sophie Erbs
Hrají: Klaudia Dudová, David Ištok, Natálie Hlaváčová, Mária Ferencová-Zajacová, Milan Cifra

 

Česká republika / Francie
2014, 103 min
Česky s anglickými a hebrejskými titulky

Projekce v Cinematékách:

Tel Aviv 24.8.  19:00
Jeruzalém 23.8.  21:00
Haifa   2.8.  21:30
Herzliya 31.8.  20:30
Holon 27.8.  20:30 

Místo konání:

Tel Aviv Cinematheque, Sprintzak 2

Datum:

24.8.2017 19:00 - 21:00

Organizátor:

České centrum

Datum: 15.8.2017 12:59:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala