Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.3.2020 - 30.4.2020

Cimbálovky online

České Centrum ve spolupráci s Českým rozhlasem prezentuje nabídku online koncertů českých a moravských cimbálových skupin prostřednictvím přenosů Českého rozhlasu Ostrava.

Cimbál je jistý druh stolní citery složený z velké, lichoběžníkové krabice s kovovými strunami napnutými přes jeho vrchol. Jde o hudební nástroj, který se běžně vyskytuje ve skupině národů a kultur střední a východní Evropy, jmenovitě současného Maďarska, Slovenska, České republiky, Chorvatska, Rumunska, Moldavska, Ukrajiny, Běloruska a Polska. Cimbál se hraje (typicky) úderem dvou paliček proti strunám.

Mnoho skladatelů psalo pro cimbál. Zoltán Kodály tento nástroj rozsáhle využil ve své orchestrální sadě Háry János, která pomohla zviditelnit cimbál mimo východní Evropu. Igor Stravinsky byl také nadšencem. Vlastnil cimbál, který si koupil poté, co uslyšel hrát Aladára Rácze na nástroji. Cimbál zahrnoval do baletu Renard (1915–16), Ragtime pro jedenáct nástrojů, jeho originální (1917) bodování Les Noces a jeho Čtyři ruské písně. Franz Liszt použil cimbál v Ungarischer Sturmmarsch (1876) a v orchestrální verzi jeho maďarské Rhapsody č. 6. Béla Bartók použil ve své Rhapsody č. 1 housle a orchestr (1928).

V České republice je nástroj používán především v historické oblasti Moravy jako základ pro moravské tradiční hudební soubory. Především v regionech Moravského Slovenska a Valašska.

 

 

 

 

Koncerty Českého rozhlasu


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Místo konání:
Datum:

Od: 26.3.2020
Do: 30.4.2020

Organizátor:

Datum: 26.3.2020 8:46:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala