Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.2.2015 - 21.2.2015

Clarinet Factory na Red Sea Jazz festivalu

V rámci zimního verze mezinárodního jazzového festivalu v jihoizraelském Eilatu vystoupí i české kvarteto Clarinet Factory se svou "hudbou bez hranic". Kromě něj se letošního ročníku zúčastní dalších 12 souborů z Izraele a ze zahraničí, které během tří festivalových dní odehrají celkem 19 hudebních vystoupení. Chybět nebudou ani tradiční jam session. Partneři: Red Sea Jazz Festival.

Clarinet Factory, který tvoří tři klarinety a basklarinet, interpretují nejrůznější hudební žánry, od klasiky, jazzu a etna přes elektroniku a soudobou hudbu až po funk a rock. Hrají spolu již deset let a za tuto dobu vydali šest alb.

Poprvé se setkali na počátku 90. let a jako „České klarinetové kvarteto“ také objevili magický zvuk čtyř klarinetů, uklidňující a konejšivý, hutný, ale i překvapivě živý a hravý. Společně vybrali své oblíbené hudební kousky z různých zeměpisných oblastí a hudebních stylů a vytvořili to, co popisují jako „hudbu bez hranic“. Svou práci přirovnávají k hudební dílně či laboratoři vybavené trochou klarinetového umění a klasického hudebního vzdělání, špetkou etna, jazzu a minimalismu, do které dodají chuť improvizovat a nejmodernější techniku. Sem pak pozvou zajímavé hosty a společně s nimi začnou zkoumat, tvořit a hlavně komunikovat s posluchači.  

Díky svému interdisciplinárnímu přístupu se CF účastní mnoha zajímavých uměleckých projektů - vedle vystupování po celém světě a na festivalech spolupracují se symfonickými tělesy, televizními produkcemi, vokalisty a špičkovými interprety; věnují se také komponování pro divadlo, film a balet. V roce 2008 účinkovali na vůbec prvním vystoupení amerického vokalisty a performera Bobbyho Mc Ferrina v Praze; celosvětovou pozornost získali poté, co vyhráli na prestižní světové soutěži International Songwriting Competition v americkém Nashvillu. Jejich instrumentální skladbu „Orlík“ vybrala porota, v níž zasedly takové osobnosti jako Tom Waits, Jerry Lee Lewis nebo Robert Smith, z téměř 15 000 skladeb a písní zaslaných z 80 zemí celého světa.

Současná filozofie kvarteta by se dala stručně shrnout slovy člena souboru Jindry Pavliše takto: „Dříve jsme hráli na klarinety a aranžovali, teď víc improvizujeme, komponujeme, hrajeme i na jiné nástroje a zpíváme. Chceme být souborem, který má co sdělit. Ne muzeem!“

 Jindřich Pavliš, klarinet

Luděk Boura, klarinet

Vojtěch Nýdl, klarinet, vokály

Petr Valášek, basklarinet

Koncerty:

20. února 2015 21:45 h, Isrotel Theater Royal Garden Hotel

21. února 2015 16 h,  Isrotel Theater Royal Garden Hotel

Odkazy:

www.clarinet-factory.cz

http://www.redseajazzeilat.com/en/

 

Místo konání:
Eilat
Datum:

Od: 20.2.2015
Do: 21.2.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 13.1.2015 6:47:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala