Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.1.2014 - 31.1.2014

Diskuse historika Adama Hradílka s matematikem Eliyahu Ripsem

Výročí úmrtí Jana Palacha bude připomenuto mimo jiné i diskusí významného českého historika Adama Hradílka se světoznámým izraelským matematikem Eliyahu Ripsem, který přežil pokus o sebeupálení na protest proti sovětské okupaci Československa. Debata se bude konat v jeruzalémské cinematéce. Partneři: ÚSTR, Cinematéka Jerusalém

České centrum Tel Aviv ve spolupráci se Cinematékou v Jerusalémě připravilo debatu dvou významných osobností - českého historika Adama Hradílka z Ústavu pro Studium totalitních režimů a izraelského matematického génia Eliyahu Ripse, který přežil pokus o sebeupálení inspirovaný činem Jana Palacha, na protest proti sovětské okupaci Československa. Hosté budou spolu diskutovat v rámci připomínkové akce výročí upálení Jana Palacha.

Partneři: ÚSTR, Cinematéka Jerusalém

Více o tématu zde

Adam Hradílek

vedoucí skupiny orální historie Ústavu pro studium totalitních režimů. V roce 2008 získal Fulbrightovo stipendium na výzkumný pobyt na Kolumbijské univerzitě v USA. Je editorem publikace „Za vaši a naši svobodu“ věnovanou zahraničním protestům, proti okupaci Československa v roce 1968. V současné době se specializuje na perzekuci československých občanů v SSSR. Od roku 2011 spolupracuje na českém projektu Muzea holokaustu ve Washingtonu. 

 

Eliyahu Rips

Eliyahu Rips se narodil v židovské rodině učitele matematiky Aarona Salomonoviče. 

Když se coby dvacetiletý blížil k závěru studia, doslechl se ze západního rozhlasu o sebeupálení Jana Palacha. Tato zpráva jej vedla k tomu, že si vyrobil plakát s nápisem „Protestuji proti okupaci Československa“ a 13. dubna 1969 chtěl u Památníku svobody v Rize stejným způsobem ukončit svůj život. Díky pozornosti okolí byl jeho záměr zmařen, Rips byl jen lehce popálen na krku a rukou. Následovalo však zatčení ze strany KGB.

Půl roku byl vězněn, poté mu byla nařízena psychiatrická léčba, údajně kvůli schizofrenii. Propuštěn byl po dvou letech, na jaře 1971. Napomohla tomu zpráva Vladimira Bukovského o zneužívání psychiatrie proti disidentům, kterou zaslal mezinárodnímu psychiatrickému kongresu.„Vděčím mu (Bukovskému) za svoji svobodu. Jeho čin je příkladem největší odvahy, jakou si lze představit. Velmi dobře věděl, že za to skončí ve vězení. Zanedlouho poté byl zatčen a uvězněn na sedm let," uvedl Rips. Požádal pak o vystěhování, které mu bylo povoleno na nátlak mezinárodní matematické obce. Přes Vídeň se dostal do Izraele. Na Hebrejské univerzitě svá studia matematiky dokončil, později zde začal vyučovat.

Místo konání:
Cinematheque Jerusalem
Datum:

Od: 19.1.2014
Do: 31.1.2014

Organizátor:

České centrum

Datum: 16.12.2013 9:22:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala