Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.11.2017 - 10.11.2017

Věž Ester architekta Martina Rajniše v Jeruzalémě

V Jeruzalémě byla na začátku listopadu odhalena unikátní stavba českého architekta Martina Rajniše symbolizující nadstandartní vztahy mezi Českou republikou a Izraelem.

Rajnišova rozhledna se nachází nedaleko Jeruzalémského divadla, v areálu Hansen House - Centra pro mladé umění, design, technologie, architekturu a nová média, který v 19. století sloužil jako leprosárium. Svým tvarem věž připomíná kaktus v květu, dřevěné markýzy na vrcholku věže při slunném počasí návštěvníkům stíní, za deště se naopak sklopí, což vytváří iluzi okvětních lístků.

„Izraelskej národ  jsem vždycky obdivoval, protože mám rád odvážný lidi, co jsou připravený čelit i zdánlivě beznadějnejm situacím se vztyčenou hlavou. My všichni, co se na projektu podílíme, chceme dát najevo, že Izrael je pro nás i jakýmsi vzorem a nadějí, že i malá země se může odvážit vybojovat a udržet si to nejdražší - svobodu a nezávislost. Přispění na tuto věž považuju za symbolický přihlášení se k týhle myšlence a proto jsem se rozhodl svou veškerou práci na projektu Izraeli darovat“, říká autor projektu Prof. Martin Rajniš, architekt HAMR.

 

Stavbu iniciovalo České centrum v Tel Avivu vedené Lukášem Přibylem a slavnostní ceremoniál proběhl za účasti ministra kultury ČR Daniela Hermanana, ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové-Tominové, starosty Jeruzaléma Nira Barkata a dalších osobností z řad  politickeho, ekonomickeho a kulturniho zivota.

Hlavními partnery projektu jsou Huť architektury Martina Rajniše, vláda ČR, České centrum Tel Aviv, Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Jerusalem Development Authority, Česko-izraelská smíšená obchodní komora, Izraelsko-česká komora obchodu a průmyslu, Magistrát města Jeruzaléma, s podporou řady korporátních firem i jednotlivců.

Věž Ester je otevřena návštěvníkům, kteří na ní chtějí vystoupat, každý den - od neděle do čtvrtka od 15 do 18h, v pátek od 10 do 14h a v sobotu od 10 do 17h. V případě deště je zavřeno. 

Fotografie: Pavlina Schultz

 

 

Místo konání:
Hansen House - Center for Design, Media and Technology Gedalyahu Alon St.14, Jerusalem
Datum:

Od: 9.11.2017
Do: 10.11.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 22.11.2017 9:04:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala