Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.11.2011 - 21.11.2011

Film Zatemněná demokracie na Mezinárodním filmovém festivalu v Aškelonu

Na Mezinárodním filmovém festivalu Jewish Eye v Aškelonu bude uveden film Zatemněná demokracie za osobní účasti režiséra Olivera Maliny Morgensterna a producenta Oldřicha Stránského.

Film dokumentuje vzrůstající a veřejně manifestovaný extremismus ve všech svých podobách a projevech. Ukazuje, jak spolu souvisejí neonacismus a islámský extremismus. Jsou použity záběry povoleného pochodu neonacistů v Plzni před plzeňskou synagogou, pochodů v Janově, Krupce, Ústí nad Labem. Ve filmovém dokumentu jsou i osobní výpovědi Arnošta Lustiga, Zuzany Růžičkové, Oldřicha Stránského a Ellieho Wiesela, kteří holokaust přežili. Dále pak historika Zdeňka Mahlera a nejrůznějších osobností, které vyjadřují své názory na neonacismus a extremismus.

Režisér Oliver Malina Morgenstern natáčel osmdesátiminutový snímek čtyři roky. Za tuto dobu se pokusil zmapovat místa s největším výskytem neonacistů zejména na území České repulbiky.

Film, který uvedla Organizace osvobozených politických vězňů a pozůstalých, Židovská liberální unie v ČR a Global Entertainment & Media, vznikl ve spolupráci autora námětu Oldřicha Stránského, přeživšího holocaust, a Olivera Maliny Morgensterna, režiséra filmu, jako reakce na vzmáhající se extremismus a rasismus v české společnosti.

Premiéra se uskutečnila 26. ledna 2010, v předvečer 65. výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka), který byl nejkrutějším místem holocaustu. Záštitu nad celým projektem převzal bývalý premiér České republiky Jan Fischer.

Více informací a vstupenky: Jewish Eye Film Festival

Místo konání:
Ashkelon
Datum:

Od: 13.11.2011
Do: 21.11.2011

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 12.10.2011 11:46:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala