Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.6.2019

Roma Fest 2019

České Centrum Tel Aviv společně s Velvyslanectvím České republiky v Izraeli, velvyslanectvím Slovenské Republiky, Rumunským a Polským kulturním institutem s radostí oznamuje, že pořádá první ročník multimediálního festivalu Roma Fest. Akce se koná 13. června 2019 v divadle Hasimta v Jaffě. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení hudební skupiny Jan Fečo jazz band a klavíristu Miroslava Ráce, promítání polského filmu Papusza a výstavu fotografií, která potrvá až do konce června. Chybět nebude ani ochutánvka tradičních národních pokrmů a nápojů.

Hudba 

 Jan Fečo  patří k nejvýraznějším českým jazzovým hudebníkům. Založil vlastní kvartet Jan Fečo Jazz Band v roce 2010 se zaměřením na prvky současného jazzu a hard-bopu. Jeho hudba je ovlivněna i latinskoamerickou hudbou a hip-hopem. Hraje také romské lidové skladby, do kterých vnáší jedinečné jazzové prvky. Jan Fečo získal Cenu za nejlepšího sólistu v roce 2011 na Mezinárodním jazzovém festivalu v Nových Hradech, v roce 2012 jeho soubor získal první místo na Czech Jazz Contest v Praze a v roce 2013  vystoupil na festivalu v Getxo (Španělsko).

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Fq43w6gSoBs

 

 

 

Romský skladatel a klavírista Miroslav Rác se věnuje klasické hudbě 21. století inspirované prvky romské kultury. Právě v rámci této tvorby vznikl jeho klavírní cyklus věnovaný obětem holokaustu a druhé světové války mezi kterými byli i někteří členové jeho rodiny.  Na Slovensku je také známý svou tvorbou romského hip hopu a vystupuje pod uměleckým jménem BG. 

Video: https://www.youtube.com/watch?v=dv-WJN5V_l8

13.6. od 21.hodin na střeše divadla Hasimta v Jaffě

 

 

 

 

 

Film 

V rámci festivalu promítneme i polský filmu Papusza od režisérů Joanny Kosové a  Kryzstofa Krause. Tento snímek je inspirován životem romské básnířky Bronislavy Wajsové a provází jejím životem od raného věku až do stáří. Bronisłava Wajsová (1908–1987), známá jako Papusza, je nejslavnější romskou básnířkou na světě. Její osud je v Polsku obestřen legendou, podle níž jí básnický talent přinesl slávu, ale její vlastní lidé ji prokleli jako zrádkyni tajemství prastaré kultury Romů a jejich zvyků.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=TLzwF6qDUow

13.6. od 19.hodin v divadle Hasimta v Jaffě

 

 

 

 

 

 

 

Výstava Fotografií 

Festival nabídne i fotografie českých a rumunských autorů. Českou republiku reprezentuje výstava Černá srdce od Marie Zachovalové a Jindřich Štreita. Fotografie vznikaly jako doprovod k filmovému dokumentu Břetislava a Moniky Rychlíkových Černá srdce. Čtveřice tvůrců pracovala ve čtyřech zemích a zachycovala jeden rok v životech romských rodin v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku.

Výstavu Českému Centru v Tel Avivu laskavě zapůjčil Břetislav Rychlík.

 

 

Rumunsko reprezentuje tvorba dokumentárního fotografa a aktivisty za lidská práva Mugura Varzariu s názvem Roma navždy. Varzariu zachycuje hlavně život Romů v rumunském městě Baia Mare. Jeho tvorba se stala symbolem celé romské komunity v Rumunsku a dosáhla světového ohlasu. Fotografie se objevily i v několika prestižních  mediích, mj. v  The New York Times, The Economist nebo Le Monde. Zároveň spolupracoval s televizí BBC na dokumentárním filmu o životě Romů.  

link: https://mugurvarzariu.com/ 

13. - 30.6. v divadle Hasimta 

 

 

Partneři akce:

 

               

                                                

 

 

 

 

Místo konání:

Hasimta Theatre, Mazal Dagim St 8, Tel Aviv-Yafo

Datum:

13.6.2019

Organizátor:

České centrum

Datum: 13.6.2019 11:49:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala