Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.10.2017 - 12.10.2017

Bába z ledu na Mezinárodním filmovém festivalu v Haifě

V kolika letech ještě můžete změnit svůj život? A když se skutečně odhodláte, dovolí vám to vaše okolí? V tragikomedii Bohdana Slámy se šedesátiletá vdova konečně vymaní z vlivu bezohledných synů, aby začala nový život s nonkonformním otužilcem. Každá změna ale něco stojí.

Lze ještě v pokročilém věku vykročit z rutiny a dát životu nový směr? Šedesátileté Haně (Zuzana Kronerová) dá nečekaný impulz setkání s vrstevníkem Broňou (Pavel Nový), jenž ji nadchne pro otužování. To se ale nelíbí Haniným dospělým synům (Václav Neužil a Marek Daniel), kteří obětavou ženu nestoudně využívají. Vidina nového milostného vztahu s nonkonformním otužilcem, jehož na rodinný oběd doprovází slepice Adéla, dá však Haně konečně sílu změnit zavedené pořádky… Režisér Bohdan Sláma novou tragikomedií opouští sociální periferie hrdinů svých předchozích filmů jako Štěstí nebo Čtyři slunce, motivů pošramocených rodinných vazeb, hledání štěstí a lásky a schopnosti sebeproměny se však nevzdává. Režiséra zajímá i vytváření paralelních citových vazeb, neboť rodinné struktury se ve filmu proměňují. Broňa se třeba stane otcovským vzorem pro Hanina introvertního vnuka Ivánka v přesném podání mladého debutanta Daniela Vízka. Při premiérovém uvedení na festivalu v newyorské Tribece získal film cenu za scénář.

O režisérovi:

Bohdan Sláma (1967, Opava) vystudoval ČVUT a v roce 1997 ukončil studium na katedře režie na pražské FAMU absolventským filmem Akáty bílé (1996). V celovečerním debutu Divoké včely (2001) navázal na poetiku české nové vlny 60. let a získal za něj ocenění na mnoha mezinárodních filmových festivalech (mj. MFF Rotterdam – hlavní cena Tygr, MFF San Francisco – cena SKYY). Za Českou republiku se ucházel o nominaci na Oscara a Evropskou filmovou cenu. Obdobně laděný snímek Štěstí (2005) získal sedm Českých lvů a vyhrál festival v San Sebastiánu. Úspěšné byly i tituly Venkovský učitel(2008), který získal dva České lvy, a Čtyři slunce (2012), s nimiž Sláma soutěžil v Sundance. Natočil také několik dílů seriálu Kancelář Blaník. Vede katedru režie na FAMU.

Promítací časy:

6.10. od 13:30 / The Krieger Center for the Performing Arts, 6 Eliahu Hackim St. Carmel Zarfati 
12.10. od 17:00 / New Rappaport Hall, 140 Hanassi Ave.

Box Offices *9300


Místo konání:
Cinematheque Haifa: Kriger / Rappaport
Datum:

Od: 6.10.2017
Do: 12.10.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 28.9.2017 13:39:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala