Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.6.2015

Jan Hřebejk se Svatou čtveřicí v Haifě

Jeden z nejúspěšnějších českých filmových režisérů Jan Hřebejk přijíždí do Izraele. V haifské cinematéce uvede svůj film „Svatá čtveřice“ z roku 2012. Po projekci bude následovat diskuse s diváky.

 

Jan Hřebejk (1967, Praha) patří k nejvýraznějším českým režisérům střední generace. Vystudoval dramaturgii a scenáristiku na pražské FAMU. Debutoval retromuzikálem z 50. let „Šakalí léta“ (1993 - Český lev za režii a pro nejlepší snímek). Následovala rodinná tragikomedie „Pelíšky“ (1999 - Cena FIPRESCI a zvláštní uznání na MFF v Karlových Varech), ceněný hořký příběh z éry nacistické okupace „Musíme si pomáhat“ (2000 - Český lev za režii, nominace na Oscara za nejlepší cizojazyčný film), „normalizační" tragikomedie Pupendo (2003), smutná komedie ze současnosti „Horem Pádem“ (2004 - mj. Český lev za režii a pro nejlepší film roku), milostný příběh „Kráska v nesnázích“ (2006 - tři Čeští lvi, Zvláštní cena poroty na MFF v Karlových Varech), generační tragikomedie „Medvídek“ (2007) a komedie „U mě dobrý“ (2008).

 

Hrdinové jeho filmu z roku 2012 „Svaté čtveřice“, kolegové elektrikáři Ondra (Hynek Čermák) a Vítek (Jiří Langmajer), dostanou nabídku na exotickou „brigádu“ na karibském ostrově, kde hurikán poničil elektrické vedení. Ondra s Vítkem jsou kamarádi a navíc sousedi z dvojdomku, ve kterém oni a jejich rodiny žijí v naprosté harmonii. Jejich manželky, Dita (Viktorie Čermáková) a Marie (Marika Procházková), se mají rády, Ondrovi dospívající synové chodí s Vítkovými dospívajícími dcerami, prostě všeobjímající idyla, kterou narušuje jediná věc. V úvodu zmíněná postelová nuda. Když tedy osud hodí mužům rukavici v podobě zahraniční služební cesty, zvednou ji i ženy a do Karibiku je doprovodí. A právě tam, v exotickém ráji, se v jejich hlavách zrodí plán, po kterém už jejich život nebude nikdy takový, jaký byl dřív... Chcete-li vědět víc, zajděte na film, jehož žánr definuje scenárista rafinovaně. „S Honzou jsme si slibovali, že natočíme milostnou komedii - a tohle je milostná komedie. Jemná milostná komedie. Jemně nemravná,“ říká Viewegh.

 

 

 

 

 

 

 

 

Svatá čtveřice

Česko, 2012, 78 min

 Režie: Jan Hřebejk

Scénář: Michal Viewegh

Kamera: Martin Šácha

Hudba: Ondřej Galuška, Ondřej Kopička

Hrají: Jiří Langmajer, Marika Procházková, Hynek Čermák, Viktorie Čermáková, Luděk Munzar a další

 

 

 

 

 

 

 

 

Partneři: Cinematheque Haifa

 

Místo konání:
Cinemateque Haifa, Sderot Hanasi 142, Haifa
Datum:

2.6.2015

Organizátor:

České centrum

Datum: 16.3.2015 2:08:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala