Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.6.2017 16:00 - 17:30

Magdaléna Platzová na Jeruzalémském knižním veletrhu

Spisovatelka a novinářka Magdalena Platzová přijede do Izraele u příležitosti Jeruzalémského knižního veletrhu, kde bude mít v rámci Literární kavárny art talk s izraelskou spisovatelkou Esty Haim a představí svojí tvorbu, zejména pak díla Aaronův skok a Anarchista.

Magdaléna Platzová je spisovatelka a novinářka. Narodila se do rodiny dokumentaristy Josefa Platze a spisovatelky Edy Kriseove. Po maturitě v roce 1990 obdržela stipendium na univerzitu v USA a školu Jiddu Krishnamurtiho ve Velké Británii. Poté vystudovala filosofii na FFUK v Praze. Dlouhodobě působila v Literárních novinách (do roku 2004) a v Respektu. Spolupracovala take s divadlem (Michal Lázňovsky a Frederika Smetana, Petr Lébl). Vydala knihy povidek Sůl, ovce a kameni (2003) a Recyklovaný muž (2008), romány Aaronuv skok (2006) a Anarchista (2013) a novelu Návrat přítelkyně (2004). Je také autorkou knihy pro děti Toník a jeskyně snů (2010) a dvou divadelních her Na útěku (1999) a Sayang (2000). Vyučovala na NYU v Praze a v  letech 2009 – 2012 žila v New Yorku, kde na škole Gallatin School for Individualized Study, NYU, vyučovala kurz o Franzi Kafkovi. V současné době době žije s manželem a třemi dětmi v Lyonu, ve Francii. 

 

Román spojuje životní příběhy tří žen: Rakouská židovská malířka Berta Altmannová se narodila v roce 1900 ve Vídni. Stýkala se s levicově orientovanou bohémou, studovala v Bauhausu. V roce 1934 se zúčastnila dělnických nepokojů, byla zatčena a po propuštění utekla před Dolfussovým režimem do Prahy. Z Prahy vedla její cesta do Hronova a potom do Terezína, odkud odjela naposledy – do Osvětimi, kde byla v říjnu 1944 zavražděna. Malířce Kristýně Hládkové je v době vyprávění 88 let. Vše podstatné o životě i umění se naučila od Berty, přesto ji v rozhodujícím okamžiku jejich přátelství zradila. Kristýnině vnučce Mileně je 23 let. S Izraelskými filmaři, kteří přijíždějí do Čech natočit dokument o Bertě Altmannové se poprvé dostává do Terezína. Lehkomyslně nechává do svého života vstoupit lásku a spolu s ní historii, která je živější, než by se dalo čekat. Aaronův skok je román o svobodě a umění, o vězení, o extrémech, o mateřství a o věčném útěku.

 

 

 

 

Příběh se odvíjí od nezdařeného atentátu na pittsburgského podnikatele z přelomu 19. a 20. století Johna C. Kolmana. Devatenáctiletý útočník Andrej B. stráví následných čtrnáct let v nejtěžším žaláři, svého snu o svobodném člověku se ale nevzdá. Po propuštění se stane jednou z nejoriginálnějších postav amerického anarchismu. V roce 1919 jsou anarchisté ruského původu z Ameriky deportováni, Andreje a jeho životní souputnici Luisu čeká hořké zklamání v porevolučním Rusku, pak útěk do Berlína a nakonec exil ve Francii. V Evropě po první světové válce si státní aparáty přehazují nepohodlné jedince jako horké brambory, za povolení k pobytu se platí duší. Anarchista je též román o muži ve stínu ženy, o lásce jako závislosti, lásce až za hrob. O dospívání a stárnutí, o životě na Manhattanu. A také o tom, že když se někdo někoho pokusí zabít, je s ním v jistém smyslu spojen navždycky.

 

 

 


First held in 1963, the Jerusalem International Book Fair is a unique biennial event, renown not only as a business Fair but also as an upbeat Literary Festival. Many heads of renowned publishing houses, agents, sales personnel, foreign rights representatives, editors and authors take part. The Fair’s prestigious Editorial and Agent Fellowship Programs invites a group of young promising and talented editors and agents to attend the Fair providing them with an opportunity to meet their international contemporaries, exchange ideas and learn from each other about challenges. The Fair aims to promote Israeli literature in international publishing and also to expose contemporary international literature to the Israeli public.

 

Foto: Pavlina Schultz

 

PARTNEŘI:

Místo konání:
The First Station, David Remez Street 4, Jerusalem
Datum:

12.6.2017 16:00 - 17:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 9.5.2017 12:37:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala