Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.3.2015 - 16.3.2015

Kafka po Kafkovi

V polovině března se bude v Beer Shevě konat konference Kafka po Kafkovi, které se zúčastní nejvýznamnější odborníci z Izraele, Německa, USA, Kanady a Nizozemí. Svůj pohled na Kafkův smysl pro humor a absurdno na ní s pomocí svých kreseb a ilustrací přiblíží také český výtvarník Jiří Slíva. Partneři: Ben-Gurion University of the Negev, The Abrahams-Curiel Department for Foreign Literatures & Linguistics, Hesherim Research Center for Jewish & Israeli Literature, The Center for Austrian and German Studies, Leo Baeck Institute.

Jiří Slíva (*1947) po ukončení studia na VŠE pracoval 8 let jako sociolog a futurolog. Od roku 1979 je karikaturistou, ilustrátorem a grafikem ve svobodném povolání. Ilustroval více než 150 knih, publikoval 15 knih kresleného humoru v Československu a později České republice, Německu, Francii, Švýcarsku a v USA. Kreslil pro Die Zeit, Die Welt, Stern, Wall Street Journal, New York Times, Feinschmecker, Los Angeles Times, Playboy, Le Monde Diplomatique ad. Byl mnohokrát oceněn na mezinárodních festivalech kresleného humoru. Od roku 1981 se věnuje též technice barevné litografie a od roku 1994 i technice leptu. Samostatné výstavy měl mj. v Praze, Bratislavě, Karlových Varech, Olomouci, Curychu, Luganu, Lucernu, Budapešti, Sofii, Varšavě, Mnichově, Hamburku, Berlíně, Bruselu, Salcburku, Amsterodamu, Utrechtu, Římě, Antverpách, Havaně, Milánu, Paříži, New Yorku, Řezně, Moskvě, Ottawě, Tel Avivu, Lucemburku a Nikósii.

Ve své tvorbě s velkou oblibou ztvárňuje významné postavy ze světa vědy a kultury. K jeho oblíbencům patří mj. i Albert Einstein, Sigmund Freud a především Franz Kafka. Je totiž přesvědčený o tom, že „Kafka se pro nás bavil“. Ke svým ilustracím inspirovaným Kafkovým dílem dodává: „Chtěl jsem, aby to nebyla černá v černé, aby to nebylo jako po liblické konferenci, kde pro Čechy na začátku šedesátých let Kafku takzvaně objevili. Pro Goldstückera a jeho následovníky byl Kafka ikonou odcizení. Kafkovi ilustrátoři tehdy malovali takové černé, poloabstraktní, šedivé, bezvýchodné, dusné věci. Já to prostě takhle necítím, aspoň v některých Kafkových textech, jsou jiskry grotesky a ironie.“

 

Program konference

 

Místo konání:
Ben-Gurion University of the Negev, Beer Sheva
Datum:

Od: 15.3.2015
Do: 16.3.2015

Organizátor:

České centrum

Datum: 11.3.2015 7:27:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala