Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.8.2017 18:00 - 10.8.2017 20:00

Karel Zeman na Mezinárodním festivalu loutkového divadla v Jeruzalémě

Také v letošním roce se České Centrum Tel Aviv účastní Mezinárodního festivalu loutkového divadla a ve spolupráci s Muzeem Karla Zemana představí dílo slavného českého filmaře, který je známý speciálními efekty a triky a využitím loutek a animace nejen pro filmové plátno.

V letošním roce Mezinárodní festival loutkového divadla v Jeruzalémě slaví v duchu fantastického světa amimace Karla Zemana, který inspiroval filmaře jako je Steven Spielberg nebo Terry Gilliam. Během festivalu můžete navštívit Luuuuna Park v Parku Hapaamon v Jeruzalémě, kde jsme pro vás společne s Muzeem Karla Zemana připravili výstavu fotografiíí ze Zemanových filmů a interaktivní trik, kde si můžete porozumět kouzlu filmových efektů v dobách před počítači či Photoshopem. Doporučujeme vám se v místě vyfotit a trik si tak na vlastní kůži vyzkoušet. Fotografii můžete sdílet s hashtagem #karelzemanjeruzalem.

Foto: Muzeum Karla Zemana

Mélièsův nástupce a kouzelník filmového plátna, jak byl Karel Zeman často nazýván, se narodil v roce 1910 v Ostroměři u Nové Paky. Geniální průkopník trikových filmů je dodnes jako jeden z mála českých režisérů uznávanou osobností světové kinematografie. Zeman byl často nucen bojovat s obtížnými podmínkami v technicky nedostatečně vybavených kudlovských ateliérech. Ani pracovníci, se kterými začínal, mnohdy neměli s natáčením valné zkušenosti. Vše se stejně jako Zeman učili sami, postupně však vytvořili sehraný tvůrčí tým.

Cesta do pravěku z roku 1955 se pro režiséra stala průlomovým dílem, prvním filmem kombinujícím hranou, animovanou a loutkovou složku. O čtyři roky později mu Vynález zkázy přinesl světovou slávu – film byl okamžitě prodán do 72 zemí světa a stal se tak nejúspěšnějším českým filmem všech dob. V Baronu Prášilovi a následujících dvou verneovkách Zeman i nadále využíval svých úspěšných trikových postupů. 

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce Karla Zemana a jeho filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století.Výstava mapuje Zemanovu tvorbu od prvních animací a loutkových filmů ve čtyřicátých letech minulého století až po díla z jeho posledního tvůrčího období. Podstatná část expozice je pak věnována jeho nejzásadnějším filmům – Cestě do pravěku, Vynálezu zkázy a Baronu Prášilovi. Muzeum je unikátní svým hravým pojetím – nabízí vám možnost se zapojit a vyzkoušet si na vlastních fotoaparátech a videokamerách trikové postupy, které Karel Zeman ve svých filmech používal.

Mezinárodní festival loutkového divadla v Jeruzalémě slaví letos 26. výročí a připravil speciální program - Luuuuna Park. Festival je určen dětem i dospělým a představuje široké spektrum stylů ze světa loutkového divadla. Jedná se o přehlídku nejlepších produkcí z Izraele a zahraničí, která klade důraz na rozmanitost a kombinuje tradiční divadlo a jeho efekty s moderními technologiemi a novými médii. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet zemanovské triky. V rámci doprovodného programu se bude konat projekce filmu Baron Prášil.

Více informací a vstupenky

 

PARTNEŘI:

Místo konání:
HaPa'amon Park, Jerusalem
Datum:

Od: 6.8.2017 18:00
Do: 10.8.2017 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 2.8.2017 13:27:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala