Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.8.2015 - 22.8.2015

Spalovač mrtvol v hebrejštině

České centrum představí hebrejské vydání knihy Ladislava Fukse "Spalovač mrtvol". Hostem večera bude také Pierre Peer Friedmann, který knihu přeložil. Akci doplní projekce legendárního stejnojmenného filmu Juraje Herze a diskuse s překladatelem. Probíhá v rámci Czech Film Week.

 

Jerusalem: 21. 8. v 14:00
Tel Aviv: 22. 8. ve 20:30

 

Film Spalovač mrtvol

Československo, 1968, 96 min

Režie: Juraj Herz
Předloha: Ladislav Fuks (kniha)
Scénář: Ladislav Fuks, Juraj Herz
Kamera: Stanislav Milota
Hudba: Zdeněk Liška

Konec 30. let: Pan Karel Kopfrkingl je obětavý zaměstnanec pražského krematoria a vzorný otec rodiny, který důsledně dbá o řádný chod domácnosti a všestrannou výchovu svých dětí. Rád předčítá ze své oblíbené knihy o Tibetu. Tíživá atmosféra napjaté doby násobí všeobecný strach. V měšťáckém stereotypu žijící Kopfrkingl spolupracuje s nacistickými okupanty a s obludnou samozřejmostí se zbavuje všeho nebezpečného ve svém okolí, včetně členů vlastní rodiny. Jeho velká a nebezpečná kariéra začíná...

Filmová adaptace psychologického hororu, vzdáleně upomínajícího na Hitchcockovy grotesky, kongeniálně vystihuje morbidní atmosféru a jakoby neskutečný svět panoptikálních postav vynikající předlohy Ladislava Fukse (vyšla v roce 1967). Pan Kopfrkingl se stal životní rolí Rudolfa Hrušínského a tragikomedie Spalovač mrtvol jedním z nejvýznamnějších filmů Juraje Herze, jenž tu plně uplatnil svůj smysl pro bizarnost, perverzi a fantaskní vidění. I když byl snímek normalizátory českého filmu příkladně zatracován a nemohl se po dlouhá léta objevit ani v kinech, ani v televizi, sotva lze tento titul pominout ve výčtu nejhodnotnějších českých filmů. Na scénáři spolupracoval s Jurajem Herzem autor původní novely Ladislav Fuks, kameramanem byl Stanislav Milota, vedlejší role ztělesnili Vlasta Chramostová, Jana Stehnová, Ilja Prachař, Jiří Lír, Míla Myslíková, Vladimír Menšík. V roce 1969 získal Herz za režii a Milota za kameru tohoto filmu cenu FITESU Trilobit. Na Přehlídce českých a slovenských filmů v Sorrentu obdržel snímek Stříbrnou Sirénu. 

Více na čsfd

Místo konání:

Jeruzalém, Tel Aviv

Datum:

Od: 21.8.2015
Do: 22.8.2015

Organizátor:

České centrum

Datum: 10.8.2014 21:14:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala