Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.1.2017 - 28.2.2017

Homage to Felix Bloch

On the occasion of the International Holocaust Day and the anniversary of the liberation of Auschwitz-Birkenau concentration camp, Czech Centre Tel Aviv prepared in cooperation with the Beit Teresienstadt Museum and curator Ruth Lubin exhibition of photographs of art works inspired by piece by Felix Bloch, Czech graphic designer and artist who was imprisoned and tortured to dead in Ghetto Theresienstadt.

Výstava bude k vidění v outdoorové Galerii Na plotě, před budovou ČC Tel Aviv a Velvyslanectví ČR.

 

Výstava u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí Holokaustu.

Slavnostního zahájení se zúčastnila také kurátorka výstavy Ruthy Lubin a zástupci Beit Terezín. Akci organizovalo České centrum Tel Aviv ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR a Beit Terezín.

 

Felix Bloch

Felix (Ferdinand, Friedrich) Bloch se narodil 8. srpna 1898 v Kynžvartu (tehdy Königswart) v Čechách. Před 2. sv. válkou pracoval jako grafický designer ve Vídni, v. r. 1938 emigroval do Milána, ale nakonec se vrátil do Prahy. Zde byl činný pro židovskou obec, kde vyučoval propagandistickou grafiku. Dne 30. července 1942 byl deportován transportem Aav do Terezínského ghetta, kde se zapojil do kreslířské dílny technického oddělení. Tak jako i v případě ostatních výtvarníků, zde kreslil v utajení ve snaze zachytit každodenní život ghetta. Dne 17. července 1944 byl spolu s několika dalšími umělci zatčen, obviněn z protinacistické činnosti a uvězněn v Malé pevnosti. Skutečným důvodem byla snaha těchto umělců propašovat umělecká díla z gheta, byli však odhaleni. Bloch byl krutě mučen a dne 31. října 1944 v Malé pevnosti zemřel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prezentovaná díla:

Místo konání:

Zeitlin Street 23
6495518 Tel Aviv
Izrael

Datum:

Od: 27.1.2017
Do: 28.2.2017

Organizátor:

České centrum

Datum: 26.1.2017 15:42:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala