Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.1.2015 21:00 - 23:00

Vít Havránek o současném izraelském video artu

Vít Havránek, ředitel iniciativy pro současné umění tranzit.cz, při příležitosti vydání monografie Ruti Sela: Pro záznam představí spolu s ředitelem a hlavním kurátorem Muzeí v Bat Yamu Joshuou Simonem osobnost a dílo mezinárodně uznávané umělkyně a autorky „konstruovaných situací - momentů života, konkrétně a záměrně konstruované hry událostí“. Partneři: Museums of Bat Yam, Tel Aviv Cinematheque, Artport Tel Aviv.

Muzea v Bat Yamu připravila ve spolupráci s iniciativou pro současné umění tranzit.cz publikaci o jedné z nejuznávanějších představitelek izraelského video artu Ruti Sela: Pro záznam.  Knihu, do které přispěli Eduardo Thomas, Julia Moritz, Anna Pinto a Yair Garbo a která obsahuje i ukázky z tvorby Ruti Sely, představí v prostorách telavivské cinematéky její editoři – ředitel a hlavní kurátor Muzeí v Bat Yamu Joshua Simon a ředitel tranzit.cz Vít Havránek. Součástí slavnostního večera bude kromě promítání vybraných videí také následná debata s Vítem Havránkem.

 

Vít Havránek

Teoretik a organizátor Vít Havránek (1971), ředitel iniciativy pro současné umění tranzit.cz, žije a pracuje v Praze. Byl členemtranzit.org, jednoho ze tří kurátorských týmů Evropského bienále současného umění Manifesta 8, které se konalo od října 2010 do ledna 2011 na několika místech Španělska. Byl kurátorem či spolukurátorem výstav  Monument Transformace, Bukurešť, Praha, Paříž, Záhřeb, Vittoria, 2007-2010; tranzit – Auditorium, Stage, Backstage, Frankfurter Kunstverein, Německo, 2006 ad. Vedle kurátorských aktivit rovněž přednáší současné umění na VŠUP a působí jako přidružený editor nakladatelství jrp|Ringier.

 

V roce 2007 spoluzaložil projekt s mezinárodním programem tranzitdisplay, který sleduje současné pozice a tendence v umění, kultuře i každodennosti a jehož záměrem je iniciovat komunikaci a reflexi v oblasti současného umění a rozvíjet je v místním prostředí. Jedna z programových linií, kterou tranzitdisplay sleduje, se zaměřuje na osobnosti, které mají potřebu a sílu vytvářet subjektivní systémy a vlastní univerzální modely světa.

 

Ruti Sela

Jedna z nejuznávanějších představitelek současného izraelského video artu Ruti Sela (1974) vystudovala Akademii výtvarných umění a designu Bezalel v Jeruzalémě a filmovou katedru na univerzitě v Tel Avivu. Vystavuje na nejrůznějších místech po celém světě – namátkou na bienále 2006 v Sydney, 2009 v Istanbulu a 2010 v Berlíně, na bienále Manifesta 8 v roce 2010, v Centre Pompidou v Paříži, v Chelsea Art Museum v New Yorku, v londýnském Tate Modern nebo pařížské Národní galerii Jeu de Paume. V roce 2009 obdržela spolu s Maayanem Amirem cenu UNESCO pro mladé umělce.

Výstavu For the Record / Pro záznam, kterou bylo možné zhlédnout v Praze v létě 2013 právě v prostorách tranzitdisplay, blížeji představuje následující komentář: Ruti Sela pracuje s momenty života, videokamerou, střihem videa a galerijní projekcí. Vytváří na půdoryse společenského antagonismu každodenní situace, jejichž součástí je i ona sama a zapnutá kamera. I když její videofilmy mají na první pohled podobu dokumentárního videozáznamu, o dokumenty se nejedná. Autorka „konstruovaných situací - momentů života, konkrétně a záměrně konstruované hry událostí“ není ve videozáznamu zamlčená, neutrální, objektivní či nestranná. Je vždy vizuálně a fyzicky přítomná, je jedním, v některých momentech hlavním aktérem. Nereprezentuje univerzalistický (dokument), ale vždy místně a časově jednající subjekt. Stejně tak (její) kamera. Kamera - nástroj „záznamu“, z níž se ale v uměleckém prostředí díky střihu a statutu uměleckého díla stává nástroj ovládnutí obrazu, který je svého druhu výkonem moci nad subjekty je často zobrazována. V klidu i akci.

Ruti Sela nabízí přístup ke každodenní i konstruované události jako k nesamozřejmému střetu sil, osob, postojů, identit. V jejich interakci stimuluje a zajímá se o protichůdné, antagonistické popudy jednání aktérů – o zabíjení a ztrátě lidských práv v armádě se bavme před sexuální předehrou, o schopnosti rezistence studentů se dozvíme, když je jejich profesorka podrobí skutečné šikaně…

 

Odkazy:

http://tranzitdisplay.cz/

http://cz.tranzit.org/cz/kalendar

rutisela.net

 

Výtvarné umění

 

Tel Aviv Cinematheque, 2 Sprinzak St., Tel Aviv

20. 1. 2015 21:00 – 23:00

 

Vstup volný

 

ČC Tel Aviv je spoluorganizátorem akce

 

Změna programu vyhrazena. 

 

Místo konání:

Tel Aviv Cinematheque, 2 Sprinzak St., Tel Aviv

Datum:

20.1.2015 21:00 - 23:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 22.12.2014 10:40:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala