Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.1.2015 0:00 - 19.1.2015 0:00

Všichni dobří rodáci na Another Look - Restored European Film Project 2015

Na již 3. ročníku festivalu nově zrestaurovaných evropských filmů bude představen další český film – tentokrát to budou legendární Všichni dobří rodáci (1968) Vojtěcha Jasného. Odborný úvod nejen k filmu, okolnostem jeho vzniku a restaurování pak zajistí ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant. Partneři: EUNIC, Tel Aviv Cinematheque, Jerusalem Cinematheque, Haifa Cinematheque, FIAF a Národní filmový archiv.

Filmoví fanoušci v Tel Avivu, Jeruzalémě a Haifě budou mít v druhé polovině ledna opět možnost vidět dalšího zástupce České nové filmové vlny – slavné Všechny dobré rodáky Vojtěcha Jasného, považované za jeden z vizuálně nejkrásnějších a myšlenkově nejhlubších filmů celé české kinematografie.

Jejich příběh se začíná odehrávat v jedné malebné moravské vesnici s koncem druhé světové války v květnu 1945. Místní prožívají nejkrásnější dny svého života, večer se všichni scházejí v hospodě U Vola při vínku a muzice, kde hlavní prim vede bezstarostný piják Zášínek. Přichází však únor 1948 a s ním i komunistický převrat, násilná kolektivizace a politické procesy. Vesnice se rozděluje na dva nesmiřitelné tábory. Poklidné časy rodáků končí...

Vojtěch Jasný za film získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes 1968 cenu za režii, kameraman Jaroslav Kučera si odnesl Cenu nejvyšší technické komise. Normalizace ale Rodáky bezohledně uzavřela do trezoru. Světová premiéra digitálně restaurované verze se uskutečnila v roce 2013 na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, který ve spolupráci s Národním filmovým archivem a díky podpoře Nadace české bijáky každoročně uvádí jeden takto obnovený český film.    

Cílem projektu Another Look – Restored European Film Project, jehož hlavním organizátorem je Evropské sdružení národních kulturních institutů EUNIC, je upozornit na evropské filmové dědictví a způsoby jeho ochrany.

Všichni dobří rodáci

Československo, 1968, 115 min

Režie a scénář: Vojtěch Jasný 

Kamera: Jaroslav Kučera 

Hudba: Svatopluk Havelka, Jan Seidel 

Hrají: Radoslav Brzobohatý, Věra Galatíková, Vlastimil Brodský, Eva Blažková, Waldemar Matuška, Marie Málková, Vladimír Menšík, Pavel Pavlovský, Drahomíra Hofmanová, Václav Babka, Růžena Merunková, Jiří Tomek, Václav Lohniský, Ilja Prachař, Jaroslava Vysloužilová, Karel Augusta, Helena Růžičková a další

Data projekcí:

Tel Aviv Cinematheque, 2 Sprinzak St., Tel Aviv

17. 1. 2015 20:00

 

 

Haifa Cinematheque, 142 President (Ha-Nassi) Av., Haifa

18. 1. 2015 18:30

 

Jerusalem Cinematheque, 11 Hebron Rd., Jerusalem

19. 1. 2015 čas bude upřesněn

 

 

 

Změna programu vyhrazena.

Vstupenky:

K dostání na pokladnách v jednotlivých cinematékách.

 

České centrum Tel Aviv je spoluorganizátorem akce.

 

 

Místo konání:
Jerusalem Cinematheque, 11 Hebron Rd., Jerusalem
Datum:

Od: 17.1.2015 0:00
Do: 19.1.2015 0:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 22.12.2014 10:40:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala