Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.4.2016 - 20.8.2016

Výstava a Masterclass Jakuba Nepraše v Izraeli

České centrum Tel Aviv ve spolupráci s Muzeem umění Petach Tikva připravilo výstavu současného českého umělce Jakuba Nepraše. Své dílo bude prezentovat rovněž v rámci masterclass 10. dubna od 19h v Tel Avivu na pobočce Akademie umění Bezalel.

 

Dílo Jakuba Nepraše bude součástí rozsáhlé skupinové výstavy Things to Come kurátorky  Doreet LeVitte Harten.

Nenechte si také ujít:
10. 4. 2016 od 19:00 / Masterclass Jakuba Nepraše / MFA classroom, Tel Aviv
Více informací o akci zde

 

Videoinstalace Jakuba Nepraše v Muzeu umění Petach Tikva

Jakub Nepraš ve své práci kombinuje dvě média – sochu a video. Pracuje s vědeckými a filozofickými znalostmi, stejně tak jako s vlastními zkušenostmi, pocity a intuicí. Studuje současné vývojové tendence a chování našeho super-organismu ve vztahu k postavení jednotlivce v rámci celku a monitoruje přírodní principy, které tyto vztahy kontrolují a ovlivňují.  Jakub odráží stěžejní změny ve společnosti a technologiích a z nich plynoucí odcizování ve vztahu k lidem i přírodě. Ve své tvorbě se snaží o znovunalezení původního a čistšího způsobu života a současné společnosti a technologiím navrací přírodní podoby.

Metropolia

Město se vznáší autoritativně nad hlavami lidí. Nezvyklý pohled na kolos, ve kterém většina z nás denně funguje.  Ikona současného města v pravidelném rytmu otáčení na sebe balí každým okamžikem nové dění. Rotující  frekvence obsahují  vizuální i symbolické rytmy současných měst. Převážně však z Shanghaie a Prahy. Abstraktní příběh univerzálního města graduje v několika fázích a opět se noří do tmy. Jakoby energetický náboj opustil prostor a znovu se po chvíli vrátil do dalšího hypnotického cyklu.

Reliéfní  projekční povrch tvoří kruhová zástavba z obalů z reálných výrobků původně vyrobených v Číně. Ta občas funguje plasticky samotná pouze jako osvícená fyzická schránka a nebo dává prostor promítanému obrazu.

Cílem je nabádat lidi postavit se k městu jako k celku a naopak využít neztrátově jeho potenciální (duální) energii, která se bohužel projevuje většinou negativně například na psychiku člověka. Cílem je i najít v sobě pozitivní přístup k městu jako nevyhnutelnému mechanismu současné společnosti.

Výstava Things to Come

14. dubna – 20. srpna 2016 , Muzeum umění Petach Tikva
Kurátor: Doreet LeVitte Harten

I když je rozšířené ve filmech, literatuře a populární kultuře obecně, stále velmi málo muzejních expozic se zabývá  tématem science-fiction.

Things to Come se dotýká tématu sci-fi z několika pohledů, zabývá se její historií a vlivem na další oblasti jako je film, design, architektura a výtvarné umění . Jádrem výstavy jsou umělecká díla   současných umělců (izraelských a zahraničních), kteří se snaží zachytit pocit úžasu společný oběma oblastem - umění a science-fiction. Přehlídka obsahuje také filmy, plakáty, knihy, dokumenty a časopisy týkající se tématu.

Představí se 29 izraelských a zahraničních umělců: Jakub Nepraš, Robert Stieghorst, Yael Bartana, Michelle Jezierski, Shay Id Alony, Alexander Shlesier , Dov Or Ner, Karl Hans Janke, Christopher O'Leary, Jonathan Gold, Eitan Ben Moshe, Till Nowak, Peleg Dishon, John Coulthart, Netaly Aylon, Karen Russo, Lihi Turjeman, Sasha Serber,  Shahar Marcus, a další.

Kurátorka výstavy   Doreet Levitte-Harten  je dobře známá kunsthistorička pocházející z Izraele, žijící již přes 20 let v Berlíně. Velkou mírou přispěla k propojení prací soudobých německých a izraelských umělců a jejich zpřístupnění publiku obou zemí . V roce 2005 se spolupodílela na klíčové výstavě  The New Hebrews v muzeu umění Martin Gropius Bau, která se stala do té největší prezentací izraelského umění v zahraničí.


Koncept výstavy ke stažení v angličtině zde:

http://www.petachtikvamuseum.com/en/Exhibitions.aspx?eid=3822

Partner:

 

Místo konání:
Muzeum umění Petach Tikva, Akademie umění Bezalel v Jeruzalémě
Datum:

Od: 14.4.2016
Do: 20.8.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 3.9.2015 20:54:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala