Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.6.2017 20:00 - 23:00

White Night Tel Aviv 2017

I v letošním roce se České centrum Tel Aviv účastní evropského projektu Performance Europa, který se bude v rámci festivalu White Night Tel Aviv. Na bulváru Rotshild se představí audiovizuální umělec David Vrbík se svoji laserovou strunou.

Photo: Pavlina Schultz

Audiovizuální umělec David Vrbík začal svou tvůrčí kariéru u hudby. V devadesátých letech komponoval skladby pro taneční divadlo, později se ale začal věnovat i animacím a například programovat jevištní technologii. Je zakládajícím členem taneční skupiny TOW, která oslovila taneční komunitu svým přístupem k technologiím, zejména synchronizací audia, světel a laserových projekcí.

V roce 2004 spolu s legendou hiphopové a graffiti scény Vladimírem 518 založil multižánrový projekt SPAM, kde se věnuje výzkumu možností audiovizuálního jazyka. Od té doby má SPAM za sebou několik představení. Dobře ho znají i návštěvníci SIGNALu, kteří si z prvního ročníku jistě pamatují Interpretaci černobílých struktur Zdeňka Sýkory na Kampě.

Laserová spektakulární struna je unikátní aparát na pomezí hudebního nástroje a uměleckého objektu. Jedná se o paprsek světla, který se díky nejnovějším technologickým principům při dotyku chová jako skutečná struna v hudebním nástroji – rozechvěním vytváří zvuk, který následně přirozeně doznívá.

Vznikla v roce 2008 a její vývoj pokračuje do dnešních dnů. Poprvé se objevila na plese k zahájení Českého předsednictví EU v Bruselu. V roce 2012 pět strun symbolizovalo olympijské kruhy při otevření Českého olympijského domu na LOH v Londýně, půvabnou úlohu má v klipu Evropa skupiny WWW a v roce 2013 se představila i na Bratislavské Noci výzkumníkov.

Za zmínku stojí i použití tohoto systému k pořizování laserových fotografií. Paprsek skenuje prostor, odražené světlo je převedeno na audiosignál a zapisuje se do bitmapy.

Foto: Pavlina Schultz

PARTNEŘI:

 

 

 

 

Místo konání:

Rotschild Boulevard 1

Datum:

29.6.2017 20:00 - 23:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 16.5.2017 11:04:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala