Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.9.2011 - 30.9.2011

YEHUDA BACON / NÁVRATY

Od 9. do 30. září můžete v galerii Českého centra Praha v Rytířské ul. 31 zhlédnout první českou výstavu významného izraelského malíře s československými kořeny Yehudy Bacona.

Yehuda (Jiří) Bacon se narodil v tradiční židovské rodině v Ostravě, v předválečném Československu v roce 1929. V roce 1942 byl nucen odjet s rodiči do Ghetta Terezín, kde se pod vedením slavných učitelů, jako byli Otto Ungar, Bedřich Fritta, Leo Haas či Karel Fleischmann, nadchl pro malířství a malířské vlohy objevil i sám v sobě.

Nadšení pro kresbu a malbu ho neopustilo ani po šokujících zkušenostech z Osvětimi a z pochodů smrti, které přežil. Kromě malířství, kde ho nejvíce oslovila kresba a následovně i technika litografie, působil Yehuda jako učitel umění nejprve na Škole Brandeis v Jeruzalémě a později i na slavné Akademii Bezalel v Jeruzalémě, kde se od roku 1959 stal řádným členem pedagogického sboru a dlouhá léta vedl katedru litografie.

Od 2. poloviny 50. let představil Yehuda Bacon své dílo v rámci samostatných i kolektivních výstav nejen v Izraeli, ale i v zahraničí. Jeho obrazy se staly součástí významných světových sbírek, především v Izraelském muzeu a v památníku Jad Vašem v Jeruzalémě, v Britském museu a ve Victoria and Albert Museum v Londýně či v The Magnes Collection of Jewish Art and Life v Berkeley a v  Knihovně Kongresu ve Washingtonu v USA. Od roku 2009 funguje v německém městě Würzburg nadace, která spravuje a archivuje podstatnou část jeho díla.

V posledních desetiletích se věnuje i budování německo-židovského přátelství a aktivní účasti na křesťansko-židovském dialogu. Tyto aktivity se odráží nejen v jeho životních postojích, ale zpětně i v jeho díle.

Výstava se setkala s ohlasem v médiích. Den po vernisáži byla odvysílána reportáž v pořadu Kultura s dvojkou na stanici ČT2 a dvakrát nás navštívila Metropol TV. Z rozhlasových stanic to potom byl Karel Oujezdský pro pořad Mozaika na ČRo3-Vltava, Radio Wave a Radio Praha. Novinářka Judita Matyášová s panem Baconem sepsala rozhovor pro Lidové noviny.

---

Koncepce výstavy a texty: Lena Arava Novotná

Kurátorka výstavy: Anna Pravdová

---

Výstava vznikla ve spolupráci s panem Jensem Oertelem, Kunstsammlung der Diözese Würzburg a Českým centrem Tel Aviv. Děkujeme Velvyslanectví Státu Izrael v Praze, Česko-německému fondu budoucnosti, Evropskému institutu odkazu šoa, hotelu U Zeleného hroznu a Českému vinařství Chrámce za jejich podporu.

 

Místo konání:
České centrum Praha
Datum:

Od: 8.9.2011
Do: 30.9.2011

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 1.10.2011 14:03:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala