Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.7.2016 - 31.8.2016

Zátopek - Když nemůžeš, tak přidej!

U příležitosti Olympijských her připravilo ČC Tel Aviv výstavu komiksových kreseb Jaromíra 99 z jeho nově vydané knihy Zátopek - Když nemůžeš, tak přidej, která vypráví osudy legendárního českého běžce Emila Zátopka. Komiks vznikl na základě libreta Jana Nováka a knižně jej vydal Český olympijský výbor spolu s nakladatelstvími Argo a Paseka. Výstava bude k vidění během léta v Galerii na plotě v Tel Avivu.

 

EMIL ZÁTOPEK

Emil Zátopek (1922 - 2000) se do dějin světového sportu zapsal hlavně díky své běžecké dominanci na Letních olympijských hrách ve finských Helsinkách v roce 1952. Tam po dominanci na desetikilometrové trati ovládl i pětikilometrový distanc a spravil si chuť po neúspěšném pokusu na dvojité zlato o čtyři roky dříve v Londýně. Tam jej o pouhé dvě desetiny sekundy překonal Belgičan Gaston Reiff.

Dobře naladěný Zátopek se rozhodl, že půjde i do maratonského závodu, tak moc si v Helsinkách věřil. Nikdy předtím 42 195 metrů dlouhý závod ani nezkusil. Soupeřem mu na finské trati byl Brit Jim Peters, jenž jako první člověk v historii zaběhl maraton pod dvě hodiny dvacet. Ten však Zátopkovu tempu nestačil a v průběhu závodu odstoupil.

Československý běžec s památným číslem 903 se dle dobových záběrů v průběhu třetího distančního závodu v jednom týdnu zvládl i usmívat pro kamery. V době, kdy světový rekordman Peters ležel na krajnici silnice do městečka Korso, kam se z helsinského olympijského stadionu běželo…

Zátopek tak získal zlato ze tří nejtěžších distančních běhů na jedněch Hrách. To se nikomu jinému v historii nepovedlo. Československá lokomotiva přitom neměla nijak „učesaný“ běžecký styl. Zátopek oproti obvyklým návykům přehnaně hýbal hlavou, z obličeje byla viditelná námaha, rukama házel kolem sebe… I tak byl nejlepší.

Možná i díky další tréninkové „pomůcce“. Zátopek trénoval v těžkých vojenských kanadách, často i s manželkou Danou na zádech! S tou jej pojilo vedle osobního života i několik sportovních úspěchů. Mimo již zmíněného tréninku se těsně po Emilově výhře v Helsinkách 1952 na pětikilometrové trati povedlo jeho manželce hodit 50,47 m oštěpem a vyhrát tak zlatou jen chvíli po Zátopkově úspěchu. Oba jsou navíc narozeni v úplně stejný den – 19. září 1922 – Emil v Kopřivnici, Dana ve Fryštátě u Karviné!

A právě Emil Zátopek je inspirací olympijské kolekce pro LOH 2016. Jeho nesmrtelné heslo „Nemůžeš? Přidej!“ se pak stalo hlavní motivační frází českých sportovců.

 

O AUTORECH

Jan Novák

Je přední český spisovatel, překladatel a dokumentarista. V roce 1969 emigroval s rodiči přes Rakousko do USA, žil v Chicagu, kde vystudoval University of Chicago. Nyní je doma opět v Čechách. Za anglicky psaný román Miliónový jeep získal Carl Sandburg Award, Friends of Literature Award  i nominaci na Pulitzerovu cenu. Za knihu Komouši, grázlové, cikáni, fízlové & básníci získal další Carl Sandburg Award. Jeho román Zatím dobrý (2004) byl v rámci ceny Magnesia Litera vyhlášen knihou roku 2005 a sérii ocenění zatím uzavírá románem Děda (2007), za který mu náleží Cena Josefa Škvoreckého.  Vydal biografii Miloše Formana Co já vím? (2013) a rozhovor s Johnem Bokem Život mimo kategorie (2015).

Filmovému řemeslu se vyučil po boku Miloše Formana a jako scenárista s ním spolupracoval na filmu Valmont. V 90. letech napsal scénář českého snímku Báječná léta pod psa a podílel se na scénářích filmů Šeptej a Nejasná zpráva o konci světa. Se svým synem Adamem společně natočili dokumentární film Občan Václav Havel jede na dovolenou o policejním pronásledování prvního českého prezidenta v roce 1985 a Občan Havel přikuluje z doby o deset let dříve.

Kreslená kniha Zátopek je jeho debutem na poli komiksu.

 

Jaromír 99

Vlastním jménem Jaromír Švejdík, je umělec rozkročený mezi světem hudby a komiksu. V osmdesátých letech založil punkovou skupinu Chlapi z práce. Proslul jako člen skupin Priessnitz, pro kterou píše většinu textů, a Umakart. Jako kreslíř je spolu s Jaroslavem Rudišem autorem trilogie Alois Nebel (2003) a spolupracoval i na stejnojmenném filmu, k němuž složil známou píseň Půlnoční, již nazpíval Václav Neckář.

V roce 2007 byl u vzniku hudebního tria Jaromir 99 & The Bombers, jehož debutové album je zároveň soundtrackem k autorskému komiksu Bomber, za který získal cenu Muriel. Do kreslené podoby převedl také Kafkův Zámek (2013).

Je mimo jiné autorem storyboardů ke známým českým filmům Samotáři (2000), Jedna ruka netleská (2003) či Grandhotel (2006).

 

(Text přejat od Českého olympijského výboru)

 

Místo konání:

Zeitlin Street 23
6495518 Tel Aviv
Izrael

Datum:

Od: 15.7.2016
Do: 31.8.2016

Organizátor:

České centrum

Datum: 17.6.2016 13:55:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala