Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

News

All news

Tomáš Ráliš - No Better Time

We are thrilled to present you the last story from our online literature project Stories in times of corona. In the past few weeks, we approached few prominent Czech authors and asked them to write exclusively for us a short story inspired by the current pandemic situation. This time we introduce you to the story No Better Time by Tomáš Ráliš.

 

 

Tomáš Ráliš

 

 

Tomáš Ráliš

Tomáš Ráliš was born in 1997 in Kadaň, where he also graduated from a secondary school. Currently, he studies the Theatre Faculty of the Academy of Performing Arts in Prague, the study programme of direction-dramaturgy of dramatic theatre. Moreover, he is interested in film, literature and fine art. He writes prose, poetry and plays and as a playwright he debuted as a nineteen-year-old with his play “Svině”. In 2020 he won the dramatic contest of Václav Havel Library Foundation with his play Safety Belts (“Bezpečnostní pásy”) and he was awarded by a study visit in the USA with the chance to participate in an internship at the prestigious New York Tisch School of the Arts including a visit of Broadway theatres. Currently, he is working on a new drama text as part of the project “Autor v domě” by A Studio Rubín.

Awarded from Václav Havel Library Foundation

 

 

 

Download the short story here:


PDF:

 

Mobi:

 

Epub:

 

 

 

 

 

Tomáš Ráliš

 

 

Tomáš Ráliš

Tomáš Ráliš se narodil v roce 1997 v Kadani, na tamějším gymnáziu také odmaturoval. V současné době studuje Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze, obor Režie-dramaturgie činoherního divadla. Dále se zajímá o film, literaturu a výtvarné umění. Věnuje se psaní krátkých próz, poezie a divadelních her, jako dramatik debutoval v devatenácti letech hrou Svině. V roce 2020 s hrou Bezpečnostní pásy zvítězil v dramatické soutěži pořádané Vaclav Havel Library Foundation, New York, čímž získal možnost studijního pobytu v USA ve formě stáže na prestižní newyorské Tisch School of the Arts spojeného s návštěvou broadwayských divadel.V současné době pracuje v rámci projektu  Autor v domě  A studia Rubín na novém dramatickém textu.


 

 

 

Povídka ke stáhnutí v anglickém jazyce:


PDF:

 

Mobi:

 

Epub: