Cestovní ruch

Praktické informace o Izraeli:

JAZYK

Oficiálními jazyky jsou hebrejština (ivrit – moderní hebrejština) a arabština. Všude se dorozumíte anglicky (povinná školní výuka) a vzhledem k silné přistěhovalecké vlně ze zemí bývalého Sovětského svazu se všude domluvíte i rusky. Informační štíty a tabule bývají popsány hebrejsky, arabsky a anglicky.

MĚNA A VÝMĚNA PENĚZ

1 šekel (NIS) se dělí na 100 agorot. Dovoz a vývoz domácí i zahraniční měny je neomezený. Naprosto samozřejmé je používání mezinárodních platebních karet. Směnu peněz je vhodné provádět v četných licencovaných směnárnách (např. MONEY NET a jiné), kde výměna probíhá bez poplatků. Orientační kurs: 1 NIS = 5,126 CZK.

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

Střídavý proud 220 V / 50 Hz, zásuvky se mohou lišit od evropských parametrů. Při dobíjení mobilu, fotoaparátu či napájení notebooku se určitě obejdete bez adaptéru, v případě potřeby jsou však adaptéry na místě bez problému k dostání.

TELEFONY A INTERNET

Předvolba pro Izrael je +972. Hotely mají na pokojích telefony s přímou volbou a cena hovoru je registrována přes počítač na hotelovém účtu. Naše mobilní telefony všech operátorů s aktivovanou službou "roaming" zde plně fungují. Drobnou nevýhodou je, že u některých operátorů se v mobilu nezobrazuje reálné číslo volajícího.

RESTAURACE A KAVÁRNY

V Tel Avivu najdete restaurace všech světových kuchyní a cenových úrovní, od všudypřítomných malých podniků nabízejících falafel až po gurmány vyhledávané věhlasné restaurace.

Některé tipy najdete zde:

Kavárny jsou v Tel Avivu doslova na každém rohu. Nenechte si ujít kavárnu Masaryk nedaleko ZÚ, která se nachází, jak jinak, na ulici Masaryk.

Další doporučené kavárny naleznete např. zde:


Historie

HISTORIE

Tel Aviv-Jaffa (hebrejsky תֵּל-אָבִיב-יָפוֹ, arabsky تل أبيب‎, Tal Abīb), obvykle jen Tel Aviv (doslova Jarní pahorek), je druhé největší izraelské město s 414 600 obyvateli (údaj z konce roku 2012) považované většinou států světa za hlavní město Izraele. Česká republika považuje za hlavní město Jeruzalém, avšak velvyslanectví má, jako většina států, v Tel Avivu. Tel Aviv je zároveň správním centrem Telavivského distriktu a největším a nejlidnatějším městem metropolitní oblasti Guš Dan, ve které k roku 2007 žilo 3,15 milionu obyvatel. Město leží na pobřeží Středozemního moře na ploše 51,8 km².

Město bylo založeno roku 1909 na předměstí tou dobou převážně arabského starobylého přístavního města Jaffa (hebrejsky יָפוֹ, Jafo). Růst Tel Avivu však Jaffu v krátké době zastínil. Ke sjednocení obou měst došlo v roce 1950. Až do roku 1949 byl Tel Aviv hlavním městem Izraele, kdy izraelští představitelé rozhodli přesunout hlavní město státu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Většina států světa tento krok neuznala a dodnes považují za hlavní město Tel Aviv. Část Tel Avivu zvaná Bílé Město, kde je největší soubor modernistických budov na světě, byla roku 2003 zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO.

Tel Aviv je ekonomickým a kulturním centrem Izraele. Dále zde sídlí Telavivská burza cenných papírů a mnoho firem i výzkumných a vývojových center. Mezi atraktivity města patří pláže, kavárny, obchodně-zábavní centra a památky, díky nimž je oblíbeným cílem turistů.Jedná se o nejdražší městoBlízkého východu a 14. nejdražší město světa.

Název města byl z mnoha různých návrhů (např. Herzlija) vybrán roku 1910. Hebrejský název byl zvolen v duchu ideje obnovy starověké židovské domoviny. Tel Aviv je složenina hebrejských slov Tel (pahorek a typ blízkovýchodní archeologické lokality) a Aviv (hebrejsky „jaro,“ symbolizuje obnovení). Doslova tak znamená „Jarní pahorek.“

Teorie o původů jména Jaffa nebo Jafo se různí. Někteří se domnívají, že se jedná o odvozeninu ze slov jafa nebo jofi, což v hebrejštině znamená „krásný“. Podle další tradice je název města odvozen od Noemova syna Jáfeta, který město údajně založil.GEOGRAFIE

Tel Aviv se nachází na izraelské středomořské pobřežní planině, historické spojnici Evropy, Afriky a Asie. Rozkládá se severně od starodávného přístavního města Jaffa na místě bývalých písečných dun. Město se nachází 60 km severozápadně od Jeruzaléma a 90 km jižně od přístavního města Haifa. Mezi sousední města patří na severu Herzlija, na severovýchodě Ramat ha-Šaron, na východě Ramat Gan a Giv'atajim, na jihovýchodě Cholon a na jihu Bat Jam.

POČASÍ

Tel Aviv má typické středozemní klima s horkými léty, příjemnými jary a podzimy a chladnými deštivými zimami. Zimní teploty se obvykle pohybují mezi 10 a 15 °C a zřídkakdy klesnou pod 5 °C. V létě je průměrná teplota 26 °C a denní teploty často překračují 32 °C.

KULTURA

Tel Aviv je hlavním izraelským centrem kultury. Sídlí zde osmnáct ze 35 hlavních izraelských hereckých scén včetně pěti z devíti největších izraelských divadel. Domovem Izraelské opery a divadla Kameri je Tel Aviv Performing Arts Center. Tato hudební scéna byla v letech 1962 až 1965 domovskou scénou Plácida Dominga. Největším divadlem je se třemi tisíci místy Auditorium Fredrica R. Manna (Heichal Hatarbut‎‎). Ve městě sídlí i izraelské národní divadlo – divadlo Habima. Jednou z nově vybudovaných kulturních scén je kulturní centrum Enav. Mezi další scény ve městě patří Divadlo Gešer a Divadlo Bejt Lesin, menší divadla Cavta, Tmuna, Simta a Nocar hostují alternativní produkci.

Tel Aviv je také domovem mnoha tanečních center a společností. Sídlí zde moderní taneční soubor Batsheva Dance Company, Bat Dor a Izraelský balet. V Neve Cedek se nachází středisko moderního a klasického tance Centrum Suzanne Dellalové.

Město hostí různé filmové festivaly, mezi něž patří Festival animovaného filmu, komiksů a karikatur, Studentský filmový festival, Jazzový, filmový a video festival a mnoho jiných.

Tipy na nejlepší muzea zde:
https://www.timeout.com/israel/the-best-museums-in-israel

zdroj: wikipedie