„Nejde – neexistuje“ barevný svět Baťa

21. 01. 2021 28. 02. 2021 Online událost

Nadace Tomáše Bati s podporou města Zlín připravily online výstavu, která vám dovolí popustit uzdu fantazie a vidět baťovský Zlín barevnou optikou. Dvacet fotografií známých zlínských fotografů zobrazuje nepředstavitelné dobové vize, které dokázal baťovský Zlín zhmotnit. Na tehdejší dobu bylo také nemyslitelné vidět svět skrze barevnou fotografii.

Fotografie mapují běžný život v baťovském Zlíně v době jeho největšího rozmachu, a to v letech 1920-1945. Autory původních černobílých fotografií jsou významní firemní fotografové Evjak, Vaňhara, Macháček a další. Fotografie byly vybrány tak, aby obsáhly téměř široké spektrum činností firmy Baťa a života ve Zlíně.

Autory výstavy jsou Gabriela Končitíková z Nadace Tomáše Bati a Vladimír Parízek, který se ujal pracné techniky kolorování. Samotné kolorování bylo výsledkem rozsáhlé studie původních možných barev, které mohly být v dobovém Zlíně k vidění. 

Na webu si může tak návštěvník prostřednictvím speciálních funkcí sám vyzkoušet přechody mezi černobílými a plnobarevnými fotografiemi. Fotografie doprovází texty, které čtenáře uvádí do baťovského způsobu myšlení a vnímání města Zlín nejen v kontextu průmyslové metropole, ale také ideálního místa pro život.

 

Tomáš Baťa

Tomáš Baťa byl československý podnikatel, tvůrce světového obuvnického impéria, starosta Zlína (1923–1932) a veřejný činitel.Spolu s bratrem Antonínem ml. a sestrou Annou založil v roce 1894 ve Zlíně obuvnickou firmu Baťa a postupně z ní vytvořil rozsáhlý komplex výroby, obchodu, dopravy, služeb a financí, byl jedním z největších podnikatelů své doby.

Tomáš Baťa - Životopis v datech

Baťa v Izraeli

Působení firmy Baťa na území dnešního Izraele sledujeme od roku 1927, kdy byla v provozu firemní prodejna. Zřízení sesterské společnosti následovalo v roce 1931. O rok později zde již působila rozsáhlá síť vlastních prodejen, které sloužily ještě roku 1939.

  • v roce 1927 firma Baťa prodávala své boty ve vlastní prodejně v Jeruzalémě
  • export Baťovy obuvi na území tehdejší britského mandátního území Palestina od konce dvacátých let stoupal: 10 000 párů (roku 1928), 30 000 párů (roku 1930), 132 000 párů (roku 1932), 112 000 (roku 1937)
  • v roce 1931 zřídil Tomáš Baťa společnost Palestine Bata Shoe Comp. Ltd, Jeruzalém
  • v roce 1932 firma Baťa otevřela 12 prodejen v osmi městech — Jeruzalém, Tel-Aviv, Tiberias, Haifa, Jaffa Safed, Zihron Ya´akov, Nazareth, Petah Tikva; v roce 1939 působily prodejny ve městech Tel-Aviv, Jeruzalém, Haifa, Tiberias, Petah Tikva, Jaffa, Hadera

Zdroj: Knihovna Univerzity Tomáše Baťi ve Zlíně  / Informační centrum Baťa

  _________________________________________________________________________________ 

 

Národní filmový archiv vydal před sedmi lety kolekci Pod značkou Baťa. Na třech discích je zpřístupněno celkem třicet dva baťovských filmů z let 1935 až 1948, přičemž první nosič je věnován třinácti reklamním filmům na obuv, druhý šesti dokumentům o životě ve Zlíně a v Baťových závodech, třetí obsahuje třináct reklam na další výrobky a služby s instrukčními filmy pro prodavače.

Více o "Pod značkou Baťa" zde

Partneři této události

Informace o události

  • Název události: „Nejde – neexistuje“ barevný svět Baťa
  • Datum: 21. 01. 2021 28. 02. 2021
  • Adresa: Online událost
  • Organizátor: Nadace Tomáše Bati

Podobné události