Wlasta Laura - Only the Wind Whispering

15. 11. 2020 14. 02. 2021

České Centrum ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Tel Avivu srdečně zvou na autorskou výstavu "Only the Wind Whispering" české fotografky Wlasty Laury. Výstava představí české dobrovolníky v programu Izraelských obranných sil Sar-El. Každý rok se Sar-El zúčastní zhruba 5 000 dobrovolníků z celého světa,včetně České republiky, aby dva nebo tři týdny sloužili na vojenských základnách IDF.

Wlasta Laura se narodila ve Znojmu v roce 1994. Laura vystudovala magisterské studium management v kultuře na Masarykově univerzitě a nyní pokračuje ve studiích na institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Její tvorba byla představena v rámci několika výstav a také v online vydání časopisu Vogue Italia. V současné době pobývá Laura v Izraeli, kde se také účastnila dobrovolnického programu Izraelských obranných sil Sar-El.


Sar-El

Sar-El (hebrejsky: שר-אל) je dobrovolnický program Izraelských obranný sil (IDF). Každý rok se jej zúčastní zhruba 5 000 dobrovolníků z celého světa, aby dva nebo tři týdny sloužili na vojenských základnách IDF. Jejich práce není placená, ani nespočívá v použití zbraní. Jde především o pomoc s logistikou, údržbou, stravováním, zásobováním a lékařskými službami.

Program Sar-El založil v létě roku 1982 bývalý velitel výsadkářů a pěchoty IDF Dr. Aharon Davidi. Vzhledem k celkové mobilizaci připravující Stát Izrael na první libanonskou válku byli všichni tělesně schopní muži povoláni jako záložníci do armády, čímž ovšem došlo k ohrožení veškeré právě dozrávající úrody v kibucech z oblasti Golanských výšin. Dr. Davidi proto poslal několik svých přátel do USA, aby se pokusili najít dobrovolníky, kteří by pomohli tuto nezáviděníhodnou situaci vyřešit. Během několika týdnů se přihlásilo zhruba 650 lidí ochotných podpořit Izrael skrze dobrovolnou práci na základnách IDF. Díky tomu se družstevníci z kibuců mohli vrátit na svá pole.

Tito dobrovolníci následně vyjádřili své přání, aby se takový projekt znovu opakoval, a tak byla na jaře roku 1983 založena nezisková organizace "Sar-El - The National Project for Volunteers for Israel", která program dobrovolné služby na vojenských základnách v Izraeli zastřešuje. Dnes má své zastoupení v přibližně 30 zemích po celém světě, včetně České republiky. Nejvíce dobrovolníků každoročně pochází z USA, Kanady a Francie.

Všichni dobrovolníci nosí pracovní uniformy izraelské armády se speciálními modrými výložkami, ale nejsou považováni za vojáky. Z tohoto důvodu není jejich účast v programu Sar-El v rozporu s příslušnými zákony o službě v armádě cizího státu země, odkud pocházejí.

Partneři této události

Informace o události

  • Název události: Wlasta Laura - Only the Wind Whispering
  • Datum: 15. 11. 2020 14. 02. 2021
  • Místo konání: Česká centrum Tel Aviv

Podobné události